ENG | FR

Prekast nedir?

Prekast nedir?
Prekast uygulamaları, günümüz mimarisinde hem estetik hem de teknik açıdan optimum çözümler sunabilmesi nedeniyle tercih edilmektedir. İçeriğinde kullanılan alkali dayanımlı AR cam elyafı sayesinde normal betondan daha yüksek bir dayanıma sahip olurken bunun yanında daha az hacim ve ağırlık ile kullanım ve montaj kolaylığı yaratmaktadır. Ayrıca, farklı tekstürler sağlanarak estetik açıdan istenen görünümün kolayca elde edilebileceği bir ürün olan prekast, tüm bu yüksek teknik ve estetik özellikleri bir arada bulundurması nedeniyle, uygulanmaya başlandığı 70'li yıllardan itibaren inşaat sektöründe yeni bir pencere açmıştır.

Prekast, beyaz çimento, silis kumu ve su karışımına eklenen alkali dayanımlı (AR) cam elyafı ve diğer kimyasal katkı malzemelerinin farklı metotlar ile kalıplara dökülmesi ile elde edilen bir üründür. İçeriği ve üretim şekli itibariyle basit görünen prekast ürünler, aslında geniş bir teknik altyapıya sahiptir. İstenilen estetik görünümün yanında aynı zamanda yüksek dayanıma ve teknik özelliklere de ihtiyaç duyulan prekast, doğru hammadde seçimi, doğru karışım oranlarına ve sabit üretim koşullarına direk olarak bağlı olması nedeniyle profesyonel olması gereken bir üretim koludur.

Dünya mimarisinde kırk seneye yakın bir geçmişi olan prekast, binalar için en uygun dış cephe kaplama çözümlerini sunabilen bir ürün olarak sıklıkla tercih edilmektedir. Prekast uygulamaları, tarihi yapıların restorasyonunda, havaalanı, hastane, okul, iş merkezleri gibi önemli yapıların, sanayi ve kamu binalarının dış cephe kaplamalarında, konutların cephe dekorasyonlarında kullanılmaktadır.
A: Mustafa Kemal Paşa Cd. No:66 Hukukçular Towers B/57
   Kartal 34865 ISTANBUL
T: +90 216 640 28 94
F: +90 216 640 28 96
E: info@otoportgroup.com