ENG | FR

Üretim Teknikleri

Üretim Teknikleri
Alkali Dayanımlı Cam Elyaf Takviyeli Prekast Beton üretiminde başlıca iki üretim yöntemi mevcuttur. Bu iki yöntem; premix ve spray olarak literaturde yerini almıştır. İki üretim yönteminin de kendi içerisinde avantaj ve dezavantajları vardır. Bu nedenle ürün ve ihtiyaca yönelik doğru üretim metotu ile üretimi gerçekleştirmek önemlidir.


Premix:

Beyaz çimento, silis kumu, su, katkı malzemeleri ve alkali dayanımlı cam elyaf kırpıntılarının bir tank içerisinde karıştırılması sonucunda elde edilen harcın önceden hazırlanmış kalıplara tabanca yöntemi veya vibrasyon tekniği ile dökülmesi şeklinde uygulanan bir yöntemdir.


Spray:

Beyaz çimento, silis kumu, su, katkı malzemelerinin bir tank içerisinde karıştırılmasının ardından özel dizayn edilmiş ekipmanlar ile kalıplara sprey yöntemiyle uygulanmasıdır. Bu yöntemde alkali dayanımlı cam elyaf, tabanca içerisine ayrı bir hattan iplik şeklinde gelerek tabanca tarafından kesilerek direkt kalıp içerisinde harca karışması sağlanır.

Kalıplama:
Elde edilmek istenen ürünün fiziksel özellikleri, yüzey kalitesi, üretim sıklığı vb. parametreler doğrultusunda çelik, ahşap, polyester, aluminyum veya termoplastik kalıplar kullanılabilir.Her kalıp türünün farklı özellikleri olması nedeniyle elde edilmek istenen ürünün özelliklerine göre seçilmelidir.

Katkı Malzemeleri:
Betonun kalıp içerisinde ve istifte kürlenmesinin devam etmesi, maksimum dayanıma minimum sürede erişmesi ve kalıptan doğru bir şekilde alınabilmesi için gerekli olan malzemelerdir.
A: Mustafa Kemal Paşa Cd. No:66 Hukukçular Towers B/57
   Kartal 34865 ISTANBUL
T: +90 216 640 28 94
F: +90 216 640 28 96
E: info@otoportgroup.com